arc

UTSC crestTeaching Awards

arc

Home

Faculty Nominations

Faculty Selection Process

TA Nominations

TA Selection Process

Previous Winners

Principal's Awards

Contact

 

 

 

PREVIOUS FACULTY AND TA TEACHING AWARD WINNERS

2012 - 2013

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient

Effiette Sauer (DPES)

George Quan Fun (Management)

Cho Kin (Tim) Cheng (Psychology) Daniel Cao (CMS)

2011 - 2012

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient

Janelle LeBoutillier(Neuroscience)

Sarah Johnston (Psychology), Lianne Tripp (Anthropology) Not awarded

2010-2011

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient
Phil Triadafilopoulos (Social Sciences) Michelle Hilscher (Psychology), Caroline Hossein (Social Sciences) Not awarded

2009-2010

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient
Marc Fournier Dwayne Pare Vitali Mossounov, Jimmy Mihajlov

2008-2009

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient
Konstantine Zakzanis Elena Maltseva Sean McCurdy

2007-2008

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient
Janet Potter Alex Livingston Sandra Romain
    Molu Shi

2005-2006

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient
Teresa Dawson

Joelle dela Paz

Camille Correia
Michal Schonberg    

2004-2005

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient
Robert Campbell

Sonia Shukla

 
Alan Stanbridge    

2003-2004

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Commendation
Ann Verner

Lindy Ledohowski

Raymond Grinnell
Russell Brown    


2002-2003

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient
Clare Hasenkampf,
Botany

 

Sagar Dugani,
Physical and Environmental Science and Chemistry and Environmental Science
    Kathleen Smith,
Calculus



2001-2002

Faculty/
Instructor

Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient

Teaching Assistant:
Undergraduate Student Recipient
Michael Bunce, Geography

Jordi Díez-Méndez,
Political Science

Iftekar-Ul Haque, Physics
Garry Leonard, English Marjan Tabatabai Yazdi, Spanish x


2000-2001

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
Andrew Stawinoga, Management Mary-Beth Raddon  
  Amanda Spencer  


1999-2000

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
 
Anthony G. Price, Environmental Science Andrea Mothe


1998-99

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
 
Rick Powers, Management
Ivanka Knezevic  


1997-98

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
 
William Gough, Environmental Science
Catherine Lu
 
Allan Hepburn , English Terry Rothwell  


1996-97

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
 
No Nomination Richard Manzon  
  Lori Manzon  


1995-96

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
 
Ron Smyth, Psycholinguistics Darin Barney  
  Stacie Burke  


1994-95

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
 
Michael (Mike) Krashinsky, Economics Tony Wilson  
  Bryan-Paul Frost  


1993-94

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
John Kennedy, Psychology Susan Dicklich  
  Alexander Marusich  


1992-93

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
 
Gordon Nagel, Philosophy Dan Blanchard  
  Wendy Bokhorst  


1991-92

Faculty/
Instructor
Teaching Assistant:
Graduate Student Recipient
 
Terry Litovitz, Management Anna de Aguayo  
  Irene Blayer  


1990-91

Faculty/
Instructor
   
Karen Henderson, Chemistry    


1989-90

Faculty/
Instructor

 

 
Julie Silver, Micro-Biology    


1988-89

Faculty/
Instructor

 

 
Lawrence (Larry) Sawchuk, Anthropology    


1987-88

Faculty/
Instructor
   
C.K. Govind, Zoology    


1986-87

Faculty/
Instructor
   
Melba Cuddy-Keane, English    


1985-86

Faculty/
Instructor
   
Ronald Blair, Political Science    


1984-85

Faculty/
Instructor
   
John M.R. Margeson, English    


1983-84

Faculty/
Instructor
   
William J. Milne, Economics    


1982-83

Faculty/
Instructor
   
Ann Boddington, Classics    


1981-82

Faculty/
Instructor
   
Herbert C. Corben, Physics    


1980-81

Faculty/
Instructor
Modris Eksteins, History    


1979-80

Faculty/
Instructor
   
Robert L. James, Sociology    


1978-79

Faculty/
Instructor
   
S. John Colman, Political Science    

 

 

 

This page was last modified 6 March, 2014 . Copyright University of Toronto at Scarborough.